Mateřské a základní školy, které zřizuje město Dvůr Králové nad Labem (tedy MŠ Drtinova a MŠ Elišky Krásnohorské včetně jejich odloučených pracovišť, ZŠ Schulzovy sady, ZŠ Podharť, ZŠ Strž a ZŠ 5. května) zůstávají sice stále uzavřené, během následujících týdnů by se však situace měla změnit. Na základě oznámení vlády by se mohli 25. května vrátit do školních lavic žáci prvního stupně základních škol.
„V současné chvíli čekáme na podrobnější pokyny Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, podle kterých budeme postupovat. Nemělo by se totiž jednat o klasickou povinnou školní docházku, ale o dobrovolné vzdělávání v dětských skupinách o maximálním počtu 15 žáků,“vysvětluje místostarostka města Dvůr Králové nad Labem Alexandra Jiřičková. ¨
V souvislosti s tím je nezbytné, aby měly školy k dispozici dostatek dezinfekce a ochranných pomůcek. „Pro redukovaný provoz se nám je podařilo zajistit již dříve. Nyní mapujeme aktuální potřebu a jsme připraveni v dodávkách pokračovat. Budeme se zabývat i otázkou fungování školních jídelen a dodržování příslušných hygienických opatření, protože pro žáky by bylo dobré zajistit obědy,“ podotýká místostarostka a pokračuje: „Důležité jsou také otázky kolem již probíhající výuky. Ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a MAS Královédvorsko řešíme možnosti využití online nástrojů pro výuku, prostřednictvím videokonferencí se sdílejí zkušenosti z jednotlivých škol.“
Souběžně s otevřením základních škol město Dvůr Králové nad Labem připravuje také znovuotevření školek. „Ministerstvo školství slíbilo, že vydá manuál, v němž bude popsáno, za jakých okolností a podmínek bude možné mateřské školy provozovat. Prvním krokem bude zmapování zájmu rodičů, zda by otevření školek přivítali,“ říká Alexandra Jiřičková.
Město Dvůr Králové nad Labem již během března vyčlenilo dvě školská pracoviště, v nichž je zajištěna péče pro děti od 3 do 10 let, jejichž rodiči jsou zdravotníci, hasiči, policisté, pracovníci sociálních služeb a dalších zaměstnání, která určila vláda.
Pravidelně se také konají schůzky s ředitelkami a řediteli jednotlivých mateřských a základních škol. „Nechceme nic uspěchat nebo podcenit. Chceme vše pečlivě promyslet, aby pracoviště byla bezpečná jak pro žáky, tak pro učitele a také pro nepedagogický personál. Vycházet při tom můžeme z praktických zkušeností školských zařízení, která ve městě fungují právě na základě vládního rozhodnutí,“ upřesňuje místostarostka Alexandra Jiřičková a dodává: „O zajištění způsobu vzdělávání budeme rodiče i veřejnost informovat.“
Miroslava Kameníková